Výhody a nevýhody firemného auta, čo by ste mali zvážiť?

Výhody a nevýhody firemného auta, čo by ste mali zvážiť?

18.11.2024

V podnikaní je veľmi dôležité poriadne zvážiť každý krok. Jedným z nich je aj rozhodnutie o tom, či sa vám oplatí zaobstarať si firemné auto z pozície zamestnanca alebo zamestnávateľa. Kúpa auta je významný krok a samozrejme so sebou okrem benefitov prináša aj riziká. Ako sa, teda rozhodnúť? 

Výhody firemného auta 

Pre zamestnancov

Dostať od zamestnávateľa firemné auto zvyčajne poteší. Samozrejme záleží do akej miery je možné, aby zamestnanec vozidlo používal na súkromné účely. Častokrát sa zamestnanci z firemného auta tešia viac, ako zo zvýšenia platu. 

 

Dôvodom je, že po zrátaní všetkých nákladov spojených s obstaraním a samotnou prevádzkou auta (ako opravy, údržba, poistka, diaľničné známky, adblue), tak auto strednej triedy stojí Slovákov v priemere o trochu viac ako 400 EUR mesačne. 

Pre zamestnávateľov

V prvom rade vám obstaranie auta do firmy pomôže znížiť váš základ dane, vďaka výdavkom, ktoré na auto vynaložíte. Obvykle najväčšou položkou sú odpisy, čím dostávate v priebehu rokov do nákladov celú vstupnú cenu auta. Ďalším plusovým bodom môže byť aj odpočet DPH pri kúpe auta. 

 

Okrem toho je firemné auto skvelým motivátorom pre vašich zamestnancov. Ak dovolíte zamestnancom vybrať si v rámci stanoveného rozpočtu ľubovoľné služobné vozidlo. Budú to vnímať ako skutočný benefit.

Nevýhody firemného auta

Pre zamestnancov

Keďže je auto firemné, pravidlá jeho používania na súkromné účely môžu byť obmedzené. Niektoré firmy napríklad zakazujú užívanie iných osôb, iné umožňujú auto užívať aj rodinným príslušníkom, niekedy tiež musia dosiahnuť určený vek alebo je podmienkou, aby zamestnanec bol v aute prítomný.

Pre zamestnávateľov

Auto je náročnou investíciou. Nie každá firma môže svojím zamestnancom dopriať benefit automobilu, a preto je dôležité poznať aj možnosti jeho financovania. Nezabúdajte však, že táto investícia vám môže pomôcť zviditeľniť sa. Viete, ako využiť auto na propagovanie vášho podnikania?

 

Ďalšou, pre mnohých významnou, nevýhodou je aj byrokracia, ktorú so sebou kúpa auta prináša.

Aké auto vybrať?

Ukazuje sa, že kúpa iba jedného typu áut do vozového parku nemusí byť najlepšia možnosť. Ak vám to financie dovolia nechajte zamestnancov vybrať si. Šance sú, že ak bude mať zamestnanec firemné auto, ktoré si vybral a páči sa mu, bude sa k nemu správať šetrnejšie. 

Ak vyberá auto zamestnávateľ

V prípade, že nie je možné, aby si zamestnanci vybrali autá sami. Firma by pri výbere auta mala zohľadniť predovšetkým: 

 

  • Účel auta: Bude auto slúžiť primárne na prevoz ľudí alebo materiálu? Koľko ľudí v ňom bude jazdiť alebo aké množstvo vecí? Je potrebné, aby vozidlo spĺňalo špeciálne podmienky? 

  • Výbava auta: Bude potrebná navigácia v aute? Nabíjačka na telefón? Špeciálne technické vybavenie? 

  • Miera reprezentatívnosti: Aké je funkcia človeka, ktorý na aute jazdí?

  • Rozpočet: Koľko peňazí je dostupných na nákup auta? 

 

Zaujímavosť: Viete, ako si spraviť firemné parkovisko? 

Možnosti financovania

Kúpa firemného auta v hotovosti môže byť zbytočne finančne náročná. Aj keď je kúpa v hotovosti najlacnejšia, pretože neplatíte úroky peniaze môžete investovať inde. 

Bezúčelový úver

Výhodou bezúčelového úveru je, že ak si požičiate vyššiu sumu, ako potrebujete na kúpu auta, rozdiel môžete použiť aj na pokrytie iných výdavkov. Splácanie býva často flexibilné a úroky a poplatky spojené s úverom môžete dať do nákladov.

Operatívny lízing

Princíp operatívneho lízingu spočíva v tom, že si vozidlo takpovediac prenajímate. Po skončení zmluvy ho vrátite lízingovej spoločnosti. Lízingová spoločnosť sa počas prenájmu stará o všetky náležitosti súvisiace s prevádzkou, ako je servis, platenie poistenia, kúpa diaľničnej známky a podobne. 

Finančný lízing

Aj v tomto prípade je majiteľom vozidla lízingová spoločnosť. O vozidlo sa ale staráte vy, ako keby bolo vaším majetkom. Lízingová spoločnosť, však zvyčajne vybaví napríklad výhodnejšie havarijné poistenie, ktoré započíta do mesačnej splátky. Táto možnosť je teda v porovnaní s operatívnym lízingom lacnejšia ale menej pohodlná. 

 

Článok sme pre vás pripravili v spolupráci s:

 

PoctiveSEO: Zoznámte sa so SEO a naučte sa ho využiť vo svoj prospech: Od základov po najdôležitejšie faktory

 

Autor: Natália Várošová, SEO copywriterka